Katar u dziecka, a sezon grzewczy

Każdego roku przychodzi taki moment (okolice października), że na dworze robi się szaro, ponuro, a przede wszystkim chłodno. Sezon grzewczy zaczyna się jednak zwykle na przełomie października i listopada, pod warunkiem, że temperatura nie spadnie poniżej (nieokreślonej) wartości.

Jaka temperatura?

Część spółdzielni trzyma się zasady, że gdy przez trzy dni temperatura na dworze utrzymuje się poniżej 10 stopni Celsjusza. Rozporządzenie ministra infrastruktury, określające minimalną temperaturę w pomieszczeniach zakłada dla budynków mieszkalnych 20 stopni Celsjusza w pokojach oraz 24 stopni Celsjusza w łazienkach. Wracając jednak do tematu właściwego …

Jaka jest odpowiednia temperatura?

Gdy nasza pociecha jest zdrowa i jednak dopadnie już go/ją katar (najczęściej rano), warto pomyśleć o odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu. Lekarze pediatrzy zalecają na ogół, aby utrzymywać stałą temperaturę w okolicach 20-21 stopni Celsjusza. Nie, nie jest to za zimno. Zwłaszcza jest to odpowiednia temperatura do snu, nie tylko dla dziecka, ale także dla dorosłego.

Tylko temperatura?

Otóż nie. Bardzo ważna jest w tym okresie wilgotność powietrza w sypialniach. Podczas sezonu, grzejniki mocno wysuszają powietrze i należy je nawilżać. Jest wiele modeli nawilżaczy, od tanich (nie polecam), po kilkusetzłotowe. Model należy dostosować pod względem jego wydajności do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie pracował. Zatem jaka będzie odpowiednia wilgotność? W tym przypadku (również lekarze) zaleca się, aby utrzymywać wilgotność na poziomie 40-60 procent.

Podsumowanie

Powyższe informacje mają zastosowanie w przypadku dziecka zdrowego. W przypadku, gdy do kataru skompletuje kaszel lub podwyższoną gorączkę, należy skonsultować się z lekarzem.

Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są wymagane