Apel – bądź widoczny, bądź bezpieczny!

rowerzysta w kamizelce odblakowej

Każdego roku, w czasie jesiennym, gdy zmrok zapada coraz szybciej pojawia się ten sam problem – nieoświetleni bądź słabo oświetleni piesi i rowerzyści. Dlatego ja również przyłączam się do wielu apeli o dbanie o bezpieczeństwo na drogach.

Wszyscy apelują o bezpieczeństwo

Przede wszystkim policja – na początku roku pojawił się apel mundurowych, aby zadbać o własne bezpieczeństwo po zmroku. Noszenie odblasków po dostawowa zasada, którą powinniśmy zastosować, by być widocznym z dużo większej odległości.

Bez elementów odblaskowych kierowca po zmroku zauważy pieszego dopiero z odległości 20-30 metrów, a to może nie być wystarczające, by w porę zareagować i może dojść do tragedii. Przykładowo, w kamizelce odblaskowej ta odległość rośnie już do około 50 metrów, co daje więcej czasu na reakcję.

W oficjalnym komunikacie policji czytamy:

Tylko w 2018 roku piesi byli uczestnikami 142 wypadków drogowych. Zginęło w nich 30 pieszych, co stanowi 29,7% wszystkich ofiar śmiertelnych na drogach województwa podlaskiego. Rannych zostało 121 pieszych.

Perspektywa kierowcy, postaw się na jego miejscu!

Tutaj chciałbym zwrócić się do pieszych i rowerzystów. Kierowca jadąc nieoświetloną drogą poza terenem zabudowanym z prędkością około 90 km/h w ciągu sekundy przejedzie około 25 metrów. Ubrani w ciemną odzież ograniczamy kierowcy czas reakcji do bardzo niebezpiecznej wartości. Jak widać ubiór wieczorem i w nocy ma kolosalne znaczenie. Pamiętajmy też o naszych dzieciach, aby one również miały elementy odblaskowe.

Podsumowanie

W ramach podsumowania przedstawiam film, który pokazuje przykład co widzi, albo czego nie widzi kierowca po zmroku.

Widzisz różnicę? Kierowca widzi!

Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są wymagane